Mijn Diabetesjaargesprek is de uitwerking van het NDF Gespreksmodel in een serie praktische communicatiemiddelen: een gesprekskaart en een wachtkamer-poster. Allemaal in dezelfde herkenbare vormgeving, visueel sterk en aandacht vragend voor steeds dezelfde thema’s: lijf, leefstijl, welbevinden en zelfzorg.
Je kunt de gesprekskaart meegeven of opsturen aan mensen die binnenkort een diabetesjaargesprek hebben. Op de kaart staan 24 onderwerpen met duidelijke pictogrammen. Zo komen verschillende onderdelen van het leven met diabetes makkelijk aan bod tijdens het gesprek.
Patiënten kunnen vooraf aankruisen welke onderwerpen zij belangrijk vinden om te bespreken. Ook is er ruimte voor eigen notities. Daarnaast staan er enkele vragen op de kaart die patiënten helpen om goed voorbereid het gesprek in te gaan.
Op de wachtkamerposter staan opnieuw de 24 thema’s afgebeeld. Hier draait het om algehele bewustwording, zodat patiënten zich in de wachtkamer nog even realiseren wat de mogelijke gespreksonderwerpen zijn tijdens de afspraak.
De poster helpt de patiënt ook herinneren aan de gesprekskaart en zijn of haar eigen voorbereiding op het consult. Mocht een patiënt de kaart niet hebben ontvangen of zijn vergeten, dan wijst de poster daarop. De assistent kan de gesprekskaart nogmaals uitreiken en deze kan ter plekke worden ingevuld.
Bij binnenkomst in de spreekkamer herkent de patiënt de kaart die je op tafel hebt liggen. Deze spreekkamerkaart heeft dezelfde herkenbare uitstraling en pictogrammen als de poster en gesprekskaart. De kaart ondersteunt het gesprek en bevat naast de pictogrammen ook tien openingsvragen om het consult inhoudelijk vorm te geven.
Op deze manier worden niet alleen belangrijke onderwerpen besproken, maar helpt het patiënten ook om bewuster stil te staan bij verschillende aspecten van leven met diabetes. Tot slot worden doelen, behandeling en zorginzet gezamenlijk besproken en bepaald.
In deze keuzehulp worden de behandelopties voor leefstijlinterventie en verschillende medicijnen gepresenteerd, zodat patiënten die samen met hun zorgverlener kunnen vergelijken en bespreken. De keuzehulp is ontwikkeld op basis van de laatste wetenschappelijke inzichten door Maastricht Universitair Medisch Centrum+(MUMC+) en PATIENT+, in samenwerking met Diabetes Vereniging Nederland, Nederlandse Diabetes Federatie en Nederlands Huisartsen Genootschap (NHG).
De informatie in deze rubriek is gebaseerd op het NDF Gespreksmodel Persoonsgerichte diabeteszorg dat werd ontwikkeld op basis van een langlopend grootschalig onderzoek in samenwerking met onder andere LUMC Diabetescentrum en UMCU Julius Centrum.
De resultaten van dat onderzoek zijn gebundeld in de rubriek Persoonsgerichte Diabeteszorg en preventie.
Let op: deze documenten zijn één op één overgenomen van de oude website van de Nederlandse Diabetesfederatie en zijn (nog) niet geüpdatet.
Voluit leven met diabetes. Dat is waar Diabetesvereniging Nederland voor staat. Samen zetten we ons in voor goede zorg en een beter leven voor alle mensen met diabetes.